DOLAR 31,1342 0.09%
EURO 33,8244 0.06%
ALTIN 2.034,650,15
BITCOIN %
Ankara

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

81 okunma

İyi Parti kulislerinden çarpıcı bilgi! Toplantının detayı belli oldu

ABONE OL
4 Mart 2023 02:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL
  • HABER 7 – ÖZEL

Kamuoyunda altılı masa olarak tanımlanan Millet İttifakı, önceki gün Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde 12’nci kez bir araya geldi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun kaleme aldığı öğrenilen bildiride tarafların ortak aday noktasında uzlaşıya vardığı belirtildi.

Ancak basına servis edilen fotoğraflarda parti başkanlarının yüzü önceki toplantılardakinin aksine asıktı.

Bu çarpıcı karelerden sonra Meral Akşener’le Kemal Kılıçdaroğlu arasında restleşme yaşandığı, Akşener’in ‘Ben gideyim mi?’ çıkışında bulunduğu kulis bilgisi olarak manşetleri süslemişti.

Günün ilk ışıklarında İyi Parti Genel Başkanı’nın Ankara’da kurmaylarıyla bir araya gelip ‘Genel İdare Kurulu‘ toplantısını düzenlemiş olması akıllara soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

“Millet 5’ten büyüktür“, “Yol ayrımındayız” ve “Biz, yolu millete çıkmayacak hiçbir şeyde olmayız” gibi açıklamaların yapıldığı İyi Parti’de ittifaka yönelik gerilim tırmanıyor. Öte yandan Haber 7’nin ulaştığı kulis bilgilerinde Ankara’da yapılan Genel İdare Kurulu toplantısına dair ilk detaylar da öğrenildi. 

Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Haber 7 Yazarı Mehmet Acet, OPTİMAR Başkanı Hilmi Daşdemir, USTAD Başkanı Ahmet Akgül ve Milat gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Serdar Arseven, masadaki son gelişmeleri Haber 7’ye yorumladı. İşte; Acet, Daşdemir, Akgül ve Arseven’in yaptığı açıklamalar:

“KAVGA VE CURCUNA DEVAM EDİYOR”

Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, seçim arifesinde altılı masada cereyan eden tartışmanın seçmen üzerindeki etkisine yönelik şu değerlendirmede bulundu:

“Kavga ve curcuna devam ediyor. Bu sürecin, bütün bu olup bitenlerin ibretlik bir tarafı da var. Topluma dönük karşımıza çıkan mesaj şu, “Siz bu haldeyken, muhalefetteyken, sırtınızda yumurta küfesi yokken bu kadar didişiyorsunuz, kavga ediyorsunuz birbirinizle, atışıyorsunuz, biz size yetki verdiğimiz takdirde, iktidara geldiğiniz takdirde, bu kavgaya devam ederseniz bu ülkenin hali nice olur?” diye sormadan edemiyor insan. Seçim vaktinin yaklaştığı bir ortamda kavganın hala devam ettiğinin en net fotoğrafıdır bu…”

AKŞENER İMZAYI ATTI

Acet, masada ortak uzlaşıya varıldığını belirterek: “Bir taraftan metne baktığımızda, bazı unsurların çok net olduğunu da görüyoruz. Burada kamuoyunu asıl ilgilendiren konu metindir, bu kısa açıklamadır. İlk başta ‘Ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz’ mesajını görüyoruz. Metindeki ifade ise, kurulların bilgilendirilecek olması… Yani deniliyor ki ‘Biz kararı aldık. Bundan sonra yetkili kurullarımıza gidip burada alınan kararları söyleyeceğiz.’ Bu metne baktığımızda masadan kararın çıktığını ve Meral Akşener’in imza attığını görüyoruz” diye konuştu.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK AMA MÜCADELEMİZ BURAYA KADARDI”

Meral Akşener’in amiral kamarasında bulunduğu İyi Parti’den yapılan son açıklamaların sürecin dışında ilerlediğini vurgulayan Acet, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“BÜYÜK SÜRPRİZ OLUR”

Acet, Akşener’in masada yalnızlaştırıldığına dikkat çekerek: “Burada zorlanmasının tek sebebi, masada yalnız kalmasıydı. Diğer beş genel başkanın ikna edilmiş olması Kılıçdaroğlu’nun başarısıydı. Bunun sadece sözle, konuşarak olmadığını biliyoruz. Herkesin beklentileri vardı. 5’er 10’ar milletvekili talebindeydiler… Dolayısıyla CHP, Meclis’te diğer küçük partiler adına birtakım kendi listesinin bir bölümünden feragat edecek. Öyle görünüyor… Onlar da bu hesap çerçevesinde Kılıçdaroğlu’na destek vermiş oldular… Dolayısıyla ben bu saatten sonra İyi Parti’nin farklı bir tutumla hareket edeceğine pek ihtimal vermiyorum. Büyük sürpriz olur eğer öyle olursa…” dedi. 

KULİS: TOPLANTIDAN İLK DETAYLAR

Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, İyi Parti kaynaklarından Genel İdare Kurulu toplantısına yönelik edindiği ilk kulis bilgilerini Haber 7’yle paylaşarak açıklamalarını noktaladı:

“İyi Parti’de Genel İdare Kurulu toplantısı yapılacağını biliyoruz. Partinin en önemli istişare mekanizması olarak biliniyor. Bu konu orada gündeme gelecek. Tabi orada nasıl bir temayül ortaya çıkacak, göreceğiz. Bu sabah İyi Parti kaynaklarından almış olduğum izlenim, genel idare kurulu toplantısından net bir kararın çıkacağı yönündeydi. Bu minvalde bir kulis bilgisi vardı. İyi Parti’nin akılda kalan son soru işaretlerini giderecek bir karara varmasını bekleyebiliriz.”

“KOPMA İHTİMALİ YOK DİYEMEM”

OPTİMAR Başkanı Hilmi Daşdemir, dünden bugüne altılı masada cereyan eden tartışmalara dair Haber 7’ye şu açıklamalarda bulundu:

“Kopma ihtimali yok diyemem ancak masanın zaten kuruluş amacı oraya yönlendirmekti… Son bir buçuk iki yıldır Kılıçdaroğlu tarafından hazırlanan bir süreç vardı, kuvvetle muhtemel 2017’den bu yana ilmek ilmek örülüyordu. Masada muhalif kimliğine bürünmüş bir tek Akşener var ama onun da muhalefeti tek başına yeterli olmayacaktır. Zaten bir kural vardır, bir yerden ödünç bir şey alırsanız bunun bedelini bir şekilde ödersiniz. CHP, zamanında İyi Parti’ye ödünç milletvekili verdi ve oyunun en az yüzde 15-20 olduğu ilçelerde aday göstermemişlerdi. Bir nevi yerel seçimlerde de CHP’den İyi Parti’ye yönelik bir paslaşma vardı.

DAĞILMA SÜRECİ

Meral Akşener’in ‘masayı dağıtan’ figür olmaktan kaçındığını belirten Daşdemir, “Akşener bu bedeli ödemek ister ya da istemeyebilir, ancak isteyip istememesinin farklı sonuçları olacaktır. İstemediği zaman masadan kalkan birisi olması bir durum ortaya çıkarsa, ‘masayı bozan’ ya da ‘Erdoğan’ı kazandıran kişi’ şeklinde tanımlanacaktır. Zaten onların temel motivasyonu da Erdoğan’a karşı olmaktı… İyi Parti’nin toplama bir parti olması ve tabanının tam olarak oluşmaması sebebiyle masadan ayrılmaları halinde dağılma sürecine girme ihtimalleri üzerinde durmak lazım. Belki yüzde 3-5 oy alabilir ama o da siyasette belirleyici olma durumlarını büyük oranda ortadan kaldırır” dedi.

“MENFAAT ÜZERİNE SİYASET”

Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Merkezi (USTAD) Başkanı Ahmet Akgül, altılı masadaki genel durumu ‘menfaat üzerine dönen siyaset’ olarak yorumlarken gidişatı şu şekilde değerlendirdi:

“Menfaat üzerine dönen siyaset her an çatırdamaya mahkûmdur. Partileri bir araya getiren unsur, ülkeye ve millete hizmet değilse, birtakım gayelerini gerçekleştirmekse, ilk fikir ayrılığında kopmaya aday olduklarını belirtebiliriz. Altılı masanın Cumhurbaşkanı adayı konusundaki mutabakatından sonra Sayın Akşener’in kurmaylarıyla apar topar görüşmesi ve bugün toplanmış olmaları, aylardır toplanan, kendi içerisinde bir aday belirlemeye çalışan bu masanın, seçime çok az bir süre kala ortak aday noktasında dahi tam mutabakat sağlayamadığını gösteriyor. Bu durumda Sayın Akşener’in kendi kurmaylarını dinlemesini ve ikna etmesini bekliyorum. Ancak partilerin tabanı, hangi aday çıkacak olursa olsun seçime yönelik istekli çalışmayacaklarını düşünüyorum. Görüntüde altı partinin bir araya geldiği, ülke için toplandığına yönelik bir görüntü var ama arka planında gerek düşünsel manada gerekse siyasi politikalar manasında birbirinden çok da haz etmeyen, ortaya çıkacak adayı kerhen destekleyecekleri bir seçim sürecine şahit olacağız. Sadece Meral Akşener değil, diğer partiler de ortaya çıkacak adayı içtenlikle kabul etmeyecek.”

“AKŞENER BÜYÜK BASKI ALTINDA”

Milat gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Serdar Arseven, altılı masa için daha önceden yapmış olduğu ‘katlanır masa’ deyişini yeniden hatırlatarak şöyle konuştu:

“Bu masa için katlanır masa demiştim. Burada herkes bir şeylere katlanıyor demiştim. Meral Akşener için de birçok tehdide ve baskılara katlanıyor ifadelerini kullanmıştım. Çok açık bir şekilde görülüyor ki Akşener büyük baskı altında… Ve Kemal Kılıçdaroğlu ‘Siz olmasanız da olur’ demeye getirmiş… O da ‘Kalkayım gideyim’ çıkışında bulunmuş. Bu gerilim gece boyunca İyi Parti’den de yansıdı zaten. İyi Partili pek çok yetkili, çok açık bir şekilde, hem de toplantı devam ederken mesajlar atıp baskıyı dillendirdiler. ‘Millet 5’ten büyüktür’ diyenler bile vardı. Hatta bazı paylaşımların Meral Akşener’in bilgisi dahilinde yapıldığına ilişkin kuvvetli izler vardı. Tehditler çok çeşitli boyutlarda… Öyle bir noktaya geldi ki, masanın prangası oldu Sayın Akşener… Şimdi masayı bırakırsa bunun altında kalacak. Onu da biliyor… Masayı dağıtmanın yükü ona kalacak…”

MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR

Muhalefette ‘panik’ ve ‘endişe’ halinin hakim olduğunu vurgulayan Arseven, Haber 7’ye yaptığı özel açıklamaları şu ifadelerle noktaladı:

“Bu noktada herhangi bir şekilde ortak aday üzerinde anlaşma olursa, çok açık bir şekilde buna birtakım müdahalelerin sebep olduğu anlaşılır. Bu müdahaleler hemen akla dış müdahaleleri getirir. Çünkü biliyorsunuz, CHP’nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı, ‘masanın adayının belirlenmesinde dış güçler belirleyici’ olacak demişti. Sistemin bazı unsurları akla gelir. Şu an mevcuttaki havanın panik ve endişe havası olduğunu söylemek mümkün. Meral Hanım, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını reddederse ‘bütün baskılara ve tehditlere karşı’ boyun eğmemiş bir lider olarak göreceğim kendisini… Bu ona ana muhalefet liderliğinin kapılarını da açar. Ama en nihayetinde Kemal Kılıçdaroğlu üzerinde görüş bildirebileceğini düşünüyorum. Tabii burada artık mızrağın çuvala sığmadığını söylemek lazım… Daha aday noktasında uzlaşamayan bir masa, içerde ve dışarda bu kadar meseleleri olan bir ülkeyi nasıl yönetecek? Hangi noktada ortak kanaate varacaklar?”

KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş