DOLAR 31,1311 0.08%
EURO 33,8338 0.08%
ALTIN 2.034,430,14
BITCOIN %
Ankara
11°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

95 okunma

Mardin’de lüks cipteki 5 Iraklının öldüğü saldırının şüphelilerinin ifadeleri ortaya çıktı

ABONE OL
25 Ocak 2023 01:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olay, 19 Ocak’ta Uluslararası İpekyolu’nun Artuklu ilçesi kırsal Yeniköy Mahallesi mevkisinde meydana geldi. Diyarbakır’a gitmek için Irak’ın Duhok kentinden yola çıkan içinde akraba 5 kişinin bulunduğu cipe, hafif ticari araçtan ateş açıldı. Çok sayıda merminin isabet ettiği cipin önünü araçla kesen saldırganlar, içindekilere kurşun yağdırıp, kaçtı. Ciptekilerden Hındreen Abdullah Salih (39), Waheda Haedar Jasim (63) ve Abdullah Saleh Mustafa (69) olay yerinde, Chiman Shaheen Khalid (75) ile Ahmed Jalaladeen İbrahim (45) ise kaldırıldıkları hastanelerde hayatını kaybetti. Cenazeler, işlemleri sonrası Irak’a gönderildi.

Jandarmanın yaptığı çalışmayla kamera kayıtlarından tespit edilen M.Ş., F.A., A.Y. ve A.K. evlerine düzenlenen baskınla yakalandı. Soygun nedeniyle olayı gerçekleştirdiklerini belirten şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda 4 şüpheli daha gözaltına alındı. Şüphelilerden M.Y. ile Z.K. ifadeleri sonrası serbest bırakıldı. M.Ş., F.A., A.Y. ve A.K. ile ismi öğrenilemeyen 1 kişi, adliyeye sevk edildi. Diğer şüphelinin işlemleri ise sürüyor.

4 KİŞİ TUTUKLANDI

Mardin’in Artuklu ilçesinde seyir halindeki cipe düzenlenen, Irak uyruklu 5 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıya ilişkin gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen 5 şüpheliden F.A, A.K ve M.Y, ‘Gece vakti yağma’, ‘Bir suçu gizlemek, başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme’ ve ‘Birden fazla kişi tarafından silahla yağma’, Ç.B. ise ‘Suç delillerini yok etme, gizleme ve değiştirme’ suçlarından tutuklandı. M.Ş. ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

Diğer şüphelinin jandarmadaki işlemleri devam ediyor.

TUTUKLANAN ŞÜPHELİLERİN İFADELERİ ORTAYA ÇIKTI

Mardin’in Artuklu ilçesinde seyir halindeki cipe düzenlenen, Irak uyruklu 5 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıya ilişkin tutuklanan A.K ve F.A’nın ifadeleri ortaya çıktı.

‘RASTGELE SİYAH BİR ARABAYI TAKİP ETTİK’

Tutuklanan 4 şüpheliden A.K, hakimlikte verdiği ifadesinde, F.A ile Irak’tan geldiğinde olayın olduğu gün bir arkadaşının evinde buluştuklarını belirterek, “F.A, Irak’tan geldiğinde Çetin isimli arkadaşımızın evinde buluştuk. F.A’nın da benim de borçlarımız vardı. Irak’tan gelenleri soymaya karar verdik. Ben aracın şoförlüğünü yaptım. Rastgele siyah bir arabayı takip ettik, elime silah dahi almadım. O an onu tercih ettik, içindeki kişi sayısını görmedim” dedi.

A.K, olay anının nasıl olduğu sorusuna ise “F.A, bana aracın tekerleğinin patlak olduğunu söyleyerek durduracağını söyledi. Arabayı ben kullanıyordum. F.A, camı indirerek tekerleğin patlak olduğunu işaret etti. Maktullerin bulunduğu araba durdu. Silah F.A’daydı. F.A’ya ben teslim ettim. Olay günü teslim etmiştim. Silahı da 4-5 ay önce İbrahim isimli şahıstan düğünler için almıştık. 25 tane mermiyi de olay günü İbrahim’den ben satın aldım. Ben araçta bekledim, daha sonra silah sesleri geldi. Dikiz aynasından baktığımda yerde yatan birisini gördüm. Arabadan çıktım, ben arabaya doğru koşarken başka birinin olduğunu da gördüm. Ben başka kimseyi görmedim. Araçta beklerken korkmaya başladım. Boş araziye doğru kimseyi çekiştirmedim. Ben para almadım. F.A bir çanta ve elbise aldı. Ben kimsenin üstüne ve eşyasına dokunmadım. Daha sonra arabayı panikten çalıştıramadım. F.A bana tarif etti. Önce Kızıltepe’ye, sonra Mardin’e, daha sonra Midyat üzerinden Nusaybin’e geldik. Nusaybin’de arkadaşın evine gittim. Silah bende duruyordu. F.A yolda bana vermişti. Evde kız arkadaşım da vardı. Kız arkadaşım kendime bir şey yapmamam için silahı benden zorla aldı” diye konuştu. 

‘EŞYANIN BİR KISMINI KÖY YOLUNDA ATTI’

Araçtan alınan eşyanın ne olduğunu bilmediğini söyleyen A.K, “Eşyalar F.A’daydı. F.A arka koltuğa binmişti. Panik haldeydik. F.A elindeki eşyaların bir kısmını köy yolunda attı. Sonradan yapılan araştırmada neden çıkmadığını bilmiyorum. F.A’nın beyanlarında geçen Tolga, Uğur ve Mehmet konusu doğrudur. Bu benim hayalimde yarattığım kişilerdir. Ben kendisine yağma olayı ile ilgili hiçbir şey söylemedim. Ben bunların adını vererek normal konuşuyordum. Ben hiçbir şekilde ateş etmedim. Şoför mahallinde ben vardım. Cesetlerden yerde yatan iki tane erkeği yol kenarına çekmiştim. Başka birine dokunmadım” ifadelerini kullandı. 

‘DERİN DEVLETÇİ OLDUKLARINI SÖYLÜYORLARDI’

F.A ise ifadesinde A.K’nin kendisini başka kişiler aracılığıyla sürekli tehdit ettiğini ve bugüne kadar kendisine tehditle 400 bin lira para gönderdiğini ileri sürdü. A.K’nin, Nusaybin’de iki defa tüp patlattığını ve kendi evinde de tüp patlatacağı yönünde tehdit ettiğini öne süren F.A, “A.K beni Tolga, Mehmet ve Uğur adında kişiler aracılığı ile tehdit etti. Yaklaşık 400 bin lira para gönderdim. Bankalarda dekontları mevcuttur. Nusaybin’de iki defa tüp patlamıştı, benim evimde de tüp patlayacağına dair tehdit ediyordu. Derin devletçi olduklarını söylüyorlardı. Bu mesajlar A.K’nin GSM numarası üzerinden Whatsapp’tan geliyordu. Oğlumun bulunduğu yerin konumunu atıyordu. Çocuklarıma zarar gelmemesi için tehditler ediyorlardı. Olaydan bir gün önce Türkiye’ye geldim. Ertesi sabah bana Tolga isimli şahıs tarafından A.K’nin Whatsapp’ı üzerinden bir mesaj geldi. Iraklı birini soyacaksınız şeklinde mesaj gelmişti, A.K.’nın telefonundan bana gönderilmişti. A.K’a sorduğumda aynı mesajın kendisine de geldiğini söyledi. ‘En az iki tane leş göreceğim’ yazıyordu. Daha sonra yine bana mesaj geldi. Çocuk bekliyor deniliyordu. Saat 21.30 civarında A.K’nin bulunduğu düğün salonunun oraya gittim. Geldiğinde silah vardı, silahı bana verdi. Dedi ben kızı bırakıp geri geleceğim, geldiğinde tekrardan silahı kendisine verdim. Barış Parkı’na bıraktım. 10 dakikalık işim var dedi. Geldiğinden bir kutu mermi vardı” diye konuştu. 

‘TAKİP ETTİĞİMİZ BEYAZ ARABAYI KAYBEDİNCE SİYAH CİPİ SOYMAMIZ SÖYLENDİ’

Dinlenme tesislerinde beyaz bir aracın peşine takıldıklarını söyleyen F.A, “Sonra yolda kaybedince geri döndük. Maktullerin bulunduğu siyah cipi A.K gösterdi, illa siyah cipi soymamız gerektiğini söyledi. Daha sonra siyah cip çıkınca A.K da peşlerinden çıktı. A.K bana araca işaret etmem gerektiğini söyledi. Ben de işaret ettim, araç durdu. Şoför indi, ben de şoförün yanına gittim. Daha sonra A.K geldi, önce şoföre sıktı, sonra sağ taraftan bir el içeri ateş etti. Öbür taraflara dolandı. Ben de o korkuyla panikledim. Bana çantayı almamı söyledi. Ben de çantayı aldım, arka koltuğa binmemi söyledi. Kendisi de cesetleri aradı. Sonra bana elbiseleri yolun kenarına atmamı söyledi. Sonra bir köyün içinde çantayı atmamı söyledi. Köyün ismini bilmiyorum, içlerinden sadece 300 TL çıktı, onu da A.K aldı. Ben bir şey almadım. Kızıltepe, Mardin, Midyat ve tekrar Nusaybin’de gittik. Saat 02.30’da beni demiryollarının oraya bıraktı. Silah A.K’daydı, olaydan sonra koltuğun altındaki yere bırakmamı istedi. Ben de isteği doğrultusunda oraya bıraktım. Başka da ellemedim” dedi.

DUHOK’TA, ÖLENLERİN KALDIĞI SİTEDE ÇALIŞMIŞ

Saldırıda ölenleri tanıyıp tanımadığı ve Irak’ın Duhok kentinde çalıştığı sitede yaşayıp yaşamadığı sorusu üzerine, F.A, şunları söyledi:

“Ben maktulleri tanımıyorum. Sitenin içerisinde gece nöbetçisiydim. Bulunduğumuz site 4 bin 500 konutluk bir yerdir. Tanımıyorum. Çantayı attığım köyün ismini bilmiyorum. Yol kenarında bir köydü. Malzemelerin neden bulunamadığını bilmiyorum. Bizimle ilgili yurtdışında bağlantılı olduğumuz kimse yoktur. Beni A.K 4 senedir dolandırmıştır. Huzurda bulunan Murat ve Müslüm’ü tanımam. Aracı ve silahı A.K getirmişti.” DELİLLERİ ÇOCUK SAKLAMIŞ

Mardin’in Artuklu ilçesinde seyir halindeki cipe düzenlenen, Irak uyruklu 5 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıya ilişkin tutuklanan suça sürüklenen çocuk Ç.B.’nin, suç delillerini gizlediği ve sakladığı ortaya çıktı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, saldırıya ilişkin soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü belirtilerek şöyle denildi:

“Olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma işlemlerine başlanılmıştır. Soruşturma kapsamında F.A. ve A.K. nitelikli yağma ve bir suçu gizlemek, ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla kasten adam öldürme suçlarından, şüpheli M.Y. bu suçlara yardım etmekten, Suça Sürüklenen Çocuk Ç.B. suç delillerini yok etme, gizleme ve değiştirme suçundan 23 Ocak 2023 tarihinde sevk edildikleri Mardin Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmışlardır. Olayla ilgili olarak soruşturma işlemlerine titizlikle ve tüm yönleriyle devam edilmektedir.” 

 

KAYNAK: DHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş