DOLAR 31,1297 0.08%
EURO 33,8425 0.11%
ALTIN 2.035,380,18
BITCOIN %
Ankara

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

69 okunma

Petrol zengini ülkenin teklifine Türkiye’den ilk cevap: Biz hazırız

ABONE OL
25 Ocak 2023 06:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Venezuela Cumhurbaşkanı Yardımcısı Delcy Rodriguez ve iş insanlarının katılımıyla “Türkiye-Venezuela Ticaret Heyeti ve B2B Görüşmeleri”nin açılışını yaptı.

Başkent Karakas’ta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Rodriguez’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıyla Bakan Muş’un yanı sıra iki ülkenin iş insanları ve görevli diplomatlar katıldı.

Rodriguez, konuşmasında, Venezuela’nın ekonomik önemine değinerek, “Venezuela dünyanın en büyük petrol rezervlerine, ikinci en büyük altın ve demir rezervlerine, aynı zamanda en büyük 6. elmas rezervlerine sahiptir. Ülkemiz yabancı yatırımcı için büyük bir potansiyeli barındırıyor.” dedi.

Türkiye ve Venezuela arasındaki ticaret hacminin geldiği seviyeye dikkati çeken Rodriguez, “Alışverişimiz 1 milyar doları aşıyor, bu da ticari ilişkilerimizin ne kadar büyüdüğünü gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Türk iş insanları heyetiyle yapılan görüşmenin iki ülke arasındaki derin dostluğu güçlendirdiğini vurgulayan Rodriguez, stratejik işbirliği ittifakının en üst düzeye çıkarılması ve geliştirilmesi için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Rodriguez, Türkiye ve Venezuela’nın savunma, sağlık, enerji, ticaret, finans, eğitim, bilim, turizm, kültür, balıkçılık, alüminyum, otomotiv sektörü, madencilik, su ürünleri gibi birçok alanda işbirliği yaptığını belirtti.

Bakan Muş, açılış oturumundaki konuşmasında, karşılıklı ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve bu iş forumunun düzenlenmesinde katkıları nedeniyle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Venezuela makamlarına teşekkür etti.

Venezuela ile diplomatik ilişkilerin tesisinin 73’üncü yıl dönümünü kutladıklarını hatırlatan Muş, “Dost ve kardeş Venezuela ile sahip olduğumuz böylesi köklü ilişkiler bugünkü yakın işbirliğimizin sağlam temeller üzerinde yükseldiğini ifade etmektedir.” dedi.

Muş, Türkiye’nin demokratik kurumlarını hedef alan hain darbe girişimi sonrası Venezuela’nın duruşuna dikkati çekerek, “15 Temmuz 2016 gecesi, ilişkilerimizde bir dönüm noktası teşkil etmiştir. Venezuela hükümeti ve halkı, Türkiye’nin anayasal ve meşru hükümetini desteklemiş, gerçek bir dostluk örneği göstermiştir.” ifadelerini kullandı.

 “İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİN GELDİĞİ NOKTA OLDUKÇA MUTLULUK VERİCİDİR”

İki ülke arasında 6 önemli anlaşmanın imzalandığını belirten Muş, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanlarımızın liderliğinde karşılıklı birçok resmi ziyaret gerçekleştirilmiş, bu çabalarımız neticesinde iki ülke ilişkileri farklı bir boyuta taşınmıştır. Geçen nisanda Türkiye Venezuela Ortak İşbirliği Komisyonu 3. Toplantısı gerçekleştirildi. Ticaretten turizme, tarımdan sağlığa birçok alanda işbirlikleri tesis edildi. Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun haziran ayında Türkiye’ye yaptığı ziyarette karşılıklı ilişkilerimiz en ileri düzeyde ele alınmıştır. İkili ilişkilerimizin geldiği nokta oldukça mutluluk vericidir.”

Venezuela’ya uygulanan tek taraflı yaptırımların haksız olduğunu dile getiren Muş, “Bunu reddediyoruz, bu yaptırımların dost ve kardeş Venezuela halkını son derece olumsuz etkilediğini düşünüyoruz. Bu, ayrıca 3. ülkelere ve serbest ticarete zarar vermektedir. Ülkemiz bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Venezuela’nın yanında olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Muş, ABD ile Venezuela arasında geçen yıl başlayan temasların iki ülke ilişkilerini normalleştirilmesini ve uygulanan haksız yaptırımların tamamen kaldırmasına vesile olmasını temenni ettiklerini aktardı.

“VENEZUELA İLE İLİŞKİLERDE SOMUT ADIMLAR ATIYORUZ”

Muş, Venezuela ile son dönemde geliştirilen güçlü bağların ticaret verilerine de yansıdığını kaydederek şöyle devam etti:

“Dünyanın beşten büyük olduğuna inanan, küresel sorumlulukların ve zenginliklerin daha adil paylaşılması gerektiğini düşünen Türkiye, Latin Amerika ve Karayipler bölgesi ile ilişkilerini geliştirmek için kararlı adımlar atmaktadır. Venezuela ile ilişkilerde somut adımlar atıyoruz. Ekonomik ilişkilerimizin hukuksal çerçevesini çizmek amacıyla adımlar atıyoruz ve yatırımların karşılıklı teşvikiyle korunması anlaşmasının da yakın zamanda imzalanmasını ümit ediyoruz. Ticaret verilerini görmekten mutluluk duyuyoruz, 2019’da 152 milyon dolar seviyesinde olan ticaret hacmimiz geçen yıl yaklaşık 1,1 milyar dolara ulaştı.”

2022’de 500’ün üzerinde firmanın Venezuela ile ticari ilişki kurduğuna dikkati çeken Muş, şunları kaydetti:

“TÜRKİYE OLARAK TECRÜBELERİMİZİ HER ZAMAN PAYLAŞMAYA HAZIRIZ”

Bakan Muş, Venezuela’nın zengin kaynaklarına işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

“Yatırımların cazibeli hale getirilmesi amacıyla uygulanacak teşvikleri yakından takip etmeye davet ediyorum. Firmalarımız sosyal konut, hastane, enerji altyapısının onarımı, petrol ve doğal gaz sahalarının modernizasyonu, metro ve tren hatlarının yapımı gibi projelerde yer alabilirler. Venezuela’da tarım arazilerinin ıslahı, ürün yetiştirilmesi ve pazarlanması noktasında da ortak yatırımlar yapabiliriz diye düşünüyoruz. Tarım ve balıkçılıkta kullanılan makine ve ekipmanların modernizasyonu noktasında ülkemiz ile Venezuela arasında ciddi işbirliği potansiyeli olduğunu değerlendiriyoruz. Türkiye olarak tecrübelerimizi her zaman paylaşmaya hazırız.”

İki ülkenin de en üst düzeyde güçlü iradeye sahip olduğunu vurgulayan Muş, “2022’yi 4 karşılıklı resmi ziyaret, 9 yeni anlaşma ve 1,1 milyar dolara ulaşan bir ticaret hacmi ile karşılıklı güzel başarılara imza atarak tamamladık. Siz iş insanlarımızla bu iradeyi hayata geçireceğimize inanıyorum. İki ülke arasında yakalanan bu sinerjinin bizleri 2023’te yeni başarılara taşımasını umut ediyorum.” dedi.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş